Hueman v3.1.6 - en to de_DE translation catalogue (93 entries)

en: The page you are trying to reach does not exist, or has been moved. Please use the menus or the search box to find what you are looking for.
de_DE: Die gewünschte Seite existiert nicht oder wurde verschoben. Bitte die Menüs oder die Suche nutzen um den gewünschten Inhalt zu finden.

en: No Responses
de_DE: Keine Antworten

en: 1 Response
de_DE: 1 Antwort

en: % Responses
de_DE: % Antworten

en: Comments
de_DE: Kommentare

en: All Rights Reserved.
de_DE: Alle Rechte vorbehalten.

en: Powered by
de_DE: Betrieben mit

en: Theme by
de_DE: Theme von

en: more informations here
de_DE: Weitere Informationen

en: customizer
de_DE: Customizer

en: All your previous options have been kept and are available in the customizer options panel.
de_DE: Alle Ihre vorheringen Optionen wurden übernommen und sind im Customizer verfügbar.

en: About Hueman
de_DE: Über Hueman

en: Need help with
de_DE: Brauche Hilfe bei

en: Welcome to
de_DE: Willkommen bei

en: Thank you for using the Hueman WordPress theme for your website.
de_DE: Danke, dass du das Hueman WordPress-Theme für deine Webseite benutzt.

en: Hueman %s has more features, is safer and more stable than ever to help you designing an awesome webdesign.
de_DE: Hueman %s hat mehr Features, ist sicherer und stabiler als bisher um dich beim erstellen eines tollen Webdesigns zu unterstützen.

en: Since version 3.0+, all the options have been moved to the %s, allowing you to design your website safely and in live preview before publishing the changes. If you just upgraded from a lower version, you'll be able to find all your previous settings in the customizer.
de_DE: Seit Version 3.0+ wurden alle Optionen zum %s übertragen, damit du deine Webseite noch sicherer mit einer Live-Vorschau designen kannst bevor die Änderungen veröffentlicht werden. Wenn du gerade erst das Update von einer alten Version installiert hast, dann findest du alle alten Optionen im Customizer.

en: customizer panel
de_DE: Customizer Panel

en: For more informations about this new version of the theme, %s or check the changelog below
de_DE: Für mehr Informationen über die neue Theme-Versionen %s oder lies den Changelog weiter unten

en: read the latest release notes
de_DE: Lies die aktuellsten Neuerungen

en: getting started guide
de_DE: Beginner-Guide

en: demo website
de_DE: Demo Webseite

en: Go to Dashboard &rarr; Home
de_DE: Gehe zu Dashboard &rarr; Home

en: Go to Dashboard
de_DE: Gehe zum Dashboard

en: The best way to start is to read the %s.
de_DE: Am besten startest du, wenn du die %s liest.

en: documentation
de_DE: Dokumentation

en: support forum
de_DE: Hilfe-Forum

en: Read the documentation
de_DE: Lies die Dokumentation

en: Get help in the support forum
de_DE: Bekomme Hilfe im Hilfe-Forum

en: System Informations
de_DE: System-Informationen

en: Please include the following informations when posting support requests
de_DE: Bitte füge die folgenden Informationen an wenn du Hilfe-Anfragen stellst.

en: Good, you've just upgraded to
de_DE: Super, du hast gerade geupgraded auf

en: version
de_DE: Version

en: We'd like to introduce the new features we've been working on.
de_DE: Wir würden gerne neue Features an denen wir gearbeitet haben vorstellen.

en: Read the latest release notes
de_DE: Lies die aktuellsten Neuerungen

en: Visit the demo
de_DE: Schau die Demo an

en: I already know what's new thanks !
de_DE: Ich kenne die Neuerungen bereits, danke.

en: close
de_DE: schließen

en: Favicon Upload (supported formats : .ico, .png, .gif)
de_DE: Favicon-Upload (unterstütze Formate: .ico, .png, .gif)

en: Turn on to use the styling options below
de_DE: Aktiviere das um die Design-Optionen unten zu nutzen

en: Boxed Layout
de_DE: Box-Layout

en: Use a boxed layout
de_DE: Benutze ein Box-Layout

en: Font
de_DE: Schrift

en: Select a font for your website
de_DE: Wähle eine Schrift für deine Webseite

en: Website Max-width
de_DE: Maximale Breite der Webseite

en: Sidebar Width
de_DE: Seitenleistenbreite

en: 30px padding for widgets
de_DE: 30px Padding für Widgets

en: 20px padding for widgets
de_DE: 20px Padding für Widgets

en: Primary Color
de_DE: Primärfarbe

en: Secondary Color
de_DE: Sekundärfarbe

en: Body Background
de_DE: Hintergrundfarbe des Seitenbereiches

en: Set the website background color
de_DE: Stelle eine Farbe für den Webseitenhintergrund ein

en: Topbar Background
de_DE: Topbar-Hintergrund

en: Header Background
de_DE: Kopfzeilen-Hintergrund

en: Header Menu Background
de_DE: Kopfzeilen-Menü-Hintergrund

en: Footer Background
de_DE: Fußzeilen-Hitnergrund

en: Image Border Radius
de_DE: Bildeckenradius

en: Give your thumbnails and layout images rounded corners
de_DE: Gib deinen Bildern abgerundete Ecken

en: Create and organize your social links
de_DE: Erstelle und organisiere deine sozialen Links

en: Posts Comments
de_DE: Artikelkommentare

en: Comments on posts
de_DE: Kommentare zum Artikel

en: Pages Comments
de_DE: Seitenkommentare

en: Comments on pages
de_DE: Kommentare zur Seite

en: Enable the Mobile Friendly (or Responsive) layout
de_DE: Aktiviere das mobilgerätfreundliche Layout

en: Use a minified stylesheet
de_DE: Benutze ein minimiertes Stylesheet

en: Custom Header Logo
de_DE: Eigenes Kopfzeilen Logo

en: Recent Posts
de_DE: Letzte Beiträge

en: Popular Posts
de_DE: Beliebte Beiträge

en: Recent Comments
de_DE: Letzte Kommentare

en: says:
de_DE: sagt:

en: Search result
de_DE: Suchergebnis

en: Search results
de_DE: Suchergebnisse

en: Error 404.
de_DE: Fehler 404.

en: Page not found!
de_DE: Seite nicht gefunden!

en: Author:
de_DE: Autor:

en: Category:
de_DE: Kategorie:

en: Tagged:
de_DE: Stichwort:

en: Daily Archive:
de_DE: Tägliches Archiv:

en: Monthly Archive:
de_DE: Monatliches Archiv:

en: Yearly Archive:
de_DE: Jährliches Archiv:

en: by
de_DE: von

en: Next story
de_DE: Nächster Beitrag

en: Previous story
de_DE: Vorheriger Beitrag

en: You may also like...
de_DE: Das könnte auch interessant sein...

en: Published
de_DE: Veröffentlicht

en: Updated
de_DE: Bearbeitet

en: For the term
de_DE: Für den Begriff

en: Please try another search:
de_DE: Bitte erneut mit einem anderen Suchbegriff versuchen:

en: To search type and hit enter
de_DE: Suchbegiff(e) eingeben & Enter drücken

en: Expand Sidebar
de_DE: Seitenleiste ausklappen

en: More
de_DE: Mehr

en: Follow:
de_DE: Folgen:

en: Pages:
de_DE: Seiten:
